Skip to content

298 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block236
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,110
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
28%
Improvement Value:$50,200
72%
Total Assessment$69,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,472+1.3%
2024$7,376+0.8%
2023$7,319-0.0%
2022$7,322-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 9318, Page 353Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft1,110DeedBook 7993, Page 121NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/8/2006

Property Built

Built

Year Built: 1930