Skip to content

246 Devon Street

Kearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Dec 9, 2020

Property Information

Block236
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description2.SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,995
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
15%
Improvement Value:$101,600
85%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,835+1.3%
2024$12,670+0.8%
2023$12,572+44.7%
2022$8,686-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$511,000

From:

To:

Sq Ft1,995DeedBook 9545, Page 419NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925