Skip to content

264 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Jun 6, 2005

Property Information

Block236
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2SF 2C/1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,848
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
27%
Improvement Value:$75,700
73%
Total Assessment$103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,101+1.3%
2024$10,958+0.8%
2023$10,873-0.0%
2022$10,878-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 3457, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1925