Skip to content

304 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$321,500
Last Sale Date
Feb 13, 2006

Property Information

Block236
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,516
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
26%
Improvement Value:$49,800
74%
Total Assessment$67,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+1.3%
2024$7,112+0.8%
2023$7,056-0.0%
2022$7,060-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$321,500

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 7841, Page 10Recorded3/15/2006

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4834, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1925