Skip to content

153 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Nov 5, 1990

Property Information

Block236
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2SFR 2CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,332
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
23%
Improvement Value:$71,800
77%
Total Assessment$93,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+1.3%
2024$9,880+0.8%
2023$9,803-0.0%
2022$9,808-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4353, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925