Skip to content

131-133 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Oct 15, 1985

Property Information

Block236
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM43

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
35%
Improvement Value:$65,700
65%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,780+1.3%
2024$10,641+0.8%
2023$10,558-0.0%
2022$10,563-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 3473, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1895