Skip to content

54 Patterson StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2013

Property Information

Block26
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM6

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
25%
Improvement Value:$65,000
75%
Total Assessment$86,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,303+1.3%
2024$9,183+0.8%
2023$9,111-0.0%
2022$9,116-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925