Skip to content

164 Ivy StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block241
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,331
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
31%
Improvement Value:$58,000
69%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056+1.3%
2024$8,940+0.8%
2023$8,870-0.0%
2022$8,875-0.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 7505, Page 1NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/24/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5886, Page 239

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4878, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1930