Skip to content

287 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1923

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block241
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,358
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
46%
Improvement Value:$41,600
54%
Total Assessment$77,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+1.3%
2024$8,158+0.8%
2023$8,094-0.0%
2022$8,098-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,358DeedBook 9788, Page 737Recorded12/5/2023

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

DeedBook 8352, Page 41NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/15/2007

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8352, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1923