Skip to content

275 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block241
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,411
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
35%
Improvement Value:$49,800
65%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+1.3%
2024$8,084+0.8%
2023$8,021-0.0%
2022$8,025-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 8862, Page 9Recorded7/26/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920