Skip to content

269 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1963

Owner
---
Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Sep 2, 2025

Property Information

Block241
Lot47
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page50

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,484
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,100
20%
Improvement Value:$98,000
80%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,178+1.3%
2024$13,008+0.8%
2023$12,907-0.0%
2022$12,913-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$785,000
Sq Ft2,484DeedBook 9919, Page 315Recorded9/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1963