Skip to content

52 Tappan StKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 9, 2020

Property Information

Block266
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SF 2CG
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage2,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
18%
Improvement Value:$79,700
82%
Total Assessment$97,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+1.3%
2024$10,271+0.8%
2023$10,191-0.0%
2022$10,196+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 7152, Page 69Recorded10/15/2003

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 5739, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1915