Skip to content

170 Bergen AveKearny, NJ 07032

Built 1910

Last Sale Price
$748,000
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block244
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page6 [D

Building Details

Building Class45
Description3SF 4CG
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage3,300
Acreage22.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
10%
Improvement Value:$158,600
90%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,841+1.3%
2024$18,598+0.8%
2023$18,454+50.0%
2022$12,305-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft3,300DeedBook 9542, Page 620NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/16/2021

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9039, Page 13Recorded5/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 1910