Skip to content

255 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block251
Lot69
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,610
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
22%
Improvement Value:$64,500
78%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853+1.3%
2024$8,739+0.8%
2023$8,671-0.0%
2022$8,675-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,600
DeedBook 5408, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1885