Skip to content

231 Wilson AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block251
Lot78
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM48

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,180
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,500
28%
Improvement Value:$47,600
72%
Total Assessment$66,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,076+1.3%
2024$6,985+0.8%
2023$6,931-0.0%
2022$6,934-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905