Skip to content

10 Lincoln AveKearny, NJ 07032

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block6
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM1

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
43%
Improvement Value:$121,200
57%
Total Assessment$211,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,609+1.3%
2024$22,318+0.8%
2023$22,144-0.0%
2022$22,155-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9182, Page 875Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

DeedBook 7034, Page 37NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1915