Skip to content

23 Dukes StKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block256
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM47

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR3
Sq Footage1,216
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,800
20%
Improvement Value:$54,800
80%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+1.3%
2024$7,249+0.8%
2023$7,193-0.0%
2022$7,196-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 9311, Page 198Recorded6/5/2018

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5122, Page 181

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 5071, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1885