Skip to content

57 Devon TerrKearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$577,500
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block258
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class45
Description2SFR1BG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,800
32%
Improvement Value:$100,900
92%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776+1.3%
2024$11,624-18.3%
2023$14,228+11.0%
2022$12,819-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$577,500

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9568, Page 635NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/2/2021

Property Sale

SaleMulti
$577,500
DeedBook 9568, Page 635

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9527, Page 188NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960