Skip to content

157-163 Schuyler AvKearny, NJ 07032

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Dec 21, 2009

Property Information

Block259
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SCB 1CG
Dwellings---
ZoningC4
Sq Footage7,372
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,500
49%
Improvement Value:$81,300
51%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,214+1.3%
2024$16,992+0.8%
2023$16,860-0.0%
2022$16,868-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft7,372DeedBook 8731, Page 552NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/13/2010

Property Built

Built

Year Built: 1925