Skip to content

174 Sanford AveKearny, NJ 07032

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block274
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM52

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
16%
Improvement Value:$128,700
84%
Total Assessment$152,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,347+1.3%
2024$16,136+0.8%
2023$16,011-0.0%
2022$16,018-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3180, Page 1127