Skip to content

14 Patterson StKearny, NJ 07032

Built 1927

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block25
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM5

Building Details

Building Class17
Description2SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,134
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
28%
Improvement Value:$57,000
72%
Total Assessment$78,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,446+11.0%
2024$7,608+0.8%
2023$7,549-0.0%
2022$7,553-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,134DeedBook 8976, Page 873NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1927