Skip to content

32 Tappan StreetKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Dec 22, 2015

Property Information

Block266
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage968
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,300
36%
Improvement Value:$41,700
64%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,958+1.3%
2024$6,869+0.8%
2023$6,815-0.0%
2022$6,819-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925