Skip to content

115 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block267
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page48

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningC4
Sq Footage2,464
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
23%
Improvement Value:$83,600
77%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,121+1.3%
2024$9,003+0.8%
2023$8,933-0.0%
2022$8,937-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,464DeedBook 9854, Page 958NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/17/2024

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5731, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1915