Skip to content

203 Kearny AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block32
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
17%
Improvement Value:$85,800
83%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,058+15.8%
2024$9,553+0.8%
2023$9,478-0.0%
2022$9,483-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$627,000

From:

To:

Sq Ft2,430DeedBook 9807, Page 1800NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/7/2024

Property Sale

Sale
$99,548
DeedBook 5543, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1905