Skip to content

225 Sanford AveKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 26, 2014

Property Information

Block272
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page58

Building Details

Building Class45
Description2SF/1SF 1CG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,400
26%
Improvement Value:$79,500
74%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+1.3%
2024$11,296+0.8%
2023$11,208-0.0%
2022$11,214-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,428DeedBook 9015, Page 254Recorded1/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4832, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4371, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1905