Skip to content

189 Sanford AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block273
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM52

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
21%
Improvement Value:$66,400
79%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,024+1.3%
2024$8,908+20.2%
2023$7,413-0.0%
2022$7,416-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9640, Page 624NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925