Skip to content

34 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Mar 18, 2009

Property Information

Block273
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM52

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,960
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,700
20%
Improvement Value:$58,300
80%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,815+1.3%
2024$7,714+0.8%
2023$7,654-0.0%
2022$7,658-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8655, Page 375

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 8655, Page 375NU CodeFamily (1)Recorded3/23/2009

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4822, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1925