Skip to content

60 Pennsylvania AveKearny, NJ 07032

Last Sale Date
Aug 11, 2008

Property Information

Block289
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM3

Building Details

Building Class---
Description63830 SF
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,900
20%
Improvement Value:$925,400
80%
Total Assessment$1,154,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$123,568+1.3%
2024$121,975+0.8%
2023$121,028-0.0%
2022$121,086-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0