Skip to content

205 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 17, 2001

Property Information

Block29
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,584
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
24%
Improvement Value:$54,300
76%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,686+1.3%
2024$7,587+0.8%
2023$7,528-0.0%
2022$7,532-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5917, Page 173

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5742, Page 20

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3119, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1920