Skip to content

179 Kearny Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2013

Property Information

Block32
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description2SBR3CG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
18%
Improvement Value:$221,000
82%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,904+1.3%
2024$28,531+0.8%
2023$28,310-0.0%
2022$28,323-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4707, Page 209

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4230, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1915