Skip to content

102 Brighton Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 4, 2004

Property Information

Block35
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,958
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
26%
Improvement Value:$56,200
74%
Total Assessment$75,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+1.3%
2024$7,989+0.8%
2023$7,927-0.0%
2022$7,930-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,958DeedBook 7352, Page 247Recorded8/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1905