Skip to content

90 Brighton Ave

Kearny, NJ 07032

Built 1989

Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
Nov 9, 1999

Property Information

Block35
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,646
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
16%
Improvement Value:$111,600
84%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,238+1.3%
2024$14,054+0.8%
2023$13,945-0.0%
2022$13,952-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 5532, Page 269

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5013, Page 148

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 4328, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1989