Skip to content

42 William StKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Date
Oct 23, 2021

Property Information

Block41
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1.5SFR BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
39%
Improvement Value:$50,400
61%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,853+1.3%
2024$8,739+0.8%
2023$8,671-0.0%
2022$8,675-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3200, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1930