Skip to content

31 Hillside AveKearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
May 6, 2021

Property Information

Block41
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SF BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage784
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
37%
Improvement Value:$64,400
63%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+1.3%
2024$10,799+0.8%
2023$10,716+22.8%
2022$8,728-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 9568, Page 710NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft784DeedBook 8913, Page 406Recorded6/11/2013

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5634, Page 288

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 4983, Page 184

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4875, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1960