Skip to content

19 Hillside AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block41
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,912
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
33%
Improvement Value:$64,700
67%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395+1.3%
2024$10,261+0.8%
2023$10,181-0.0%
2022$10,186-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925