Skip to content

9 Hillside AveKearny, NJ 07032

Built 1951

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block41
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description1SFR 1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,444
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
33%
Improvement Value:$58,600
67%
Total Assessment$87,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+1.3%
2024$8,517+0.8%
2023$8,451-0.0%
2022$8,455-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9815, Page 79NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/15/2024

Property Sale

Sale
$382,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 7826, Page 91Recorded6/21/2006

Property Built

Built

Year Built: 1951