Skip to content

298 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block46
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,390
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
21%
Improvement Value:$130,700
79%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,738+1.3%
2024$17,510+0.8%
2023$17,374+36.1%
2022$12,766-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft4,390DeedBook 9739, Page 192Recorded4/4/2023

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft4,390DeedBook 9515, Page 117NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1915