Skip to content

274 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block46
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description2.5SF 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,236
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$67,500
66%
Total Assessment$102,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973+1.3%
2024$10,831+0.8%
2023$10,747-0.0%
2022$10,752-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7710, Page 48

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,236DeedBook 7334, Page 340Recorded7/28/2004

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5415, Page 284

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4808, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1920