Skip to content

282 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block46
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
30%
Improvement Value:$55,600
96%
Total Assessment$58,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,825+27.5%
2024$6,139+0.8%
2023$6,092-0.0%
2022$6,095-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 9728, Page 632Recorded2/21/2023

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 3249, Page 1016

Property Built

Built

Year Built: 1920