Skip to content

280 Highland AveKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 15, 2006

Property Information

Block46
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM8

Building Details

Building Class45
Description1SB
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage1,824
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
33%
Improvement Value:$69,500
67%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+1.3%
2024$11,043+5.2%
2023$10,495-0.0%
2022$10,500-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 7945, Page 299NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/18/2006

Property Built

Built

Year Built: 1928