Skip to content

440 Passaic AveKearny, NJ 07032

Built 1955

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block49
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,632
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
41%
Improvement Value:$53,900
59%
Total Assessment$91,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+1.3%
2024$9,658+0.8%
2023$9,583-0.0%
2022$9,588-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9595, Page 97Recorded9/3/2021

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 5857, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4939, Page 303

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3460, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1955