Skip to content

3 Wilkinson TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block50
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
34%
Improvement Value:$45,200
66%
Total Assessment$68,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,344+1.3%
2024$7,249+0.8%
2023$7,193-0.0%
2022$7,196-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4542, Page 189

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4170, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1928