Skip to content

16 Harding TerrKearny, NJ 07032

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block50
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM10

Building Details

Building Class45
Description2SF 1CG
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,112
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,800
30%
Improvement Value:$64,000
70%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+1.3%
2024$9,595+0.8%
2023$9,520-0.0%
2022$9,525-0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1928