Skip to content

34 Rutland AveKearny, NJ 07032

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block58
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class45
Description3SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,408
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
25%
Improvement Value:$58,700
75%
Total Assessment$78,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,382+1.3%
2024$8,274+0.8%
2023$8,210-0.0%
2022$8,214-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,100

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 8867, Page 828NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/30/2012

Property Built

Built

Year Built: 1915