Skip to content

15 Trinity PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 23, 2023

Property Information

Block62
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,184
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
31%
Improvement Value:$54,800
69%
Total Assessment$79,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,521+1.3%
2024$8,411+0.8%
2023$8,346+8.4%
2022$7,700-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9782, Page 137Recorded10/27/2023

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9782, Page 137

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 4651, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1905