Skip to content

27 Grove StKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block65
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
ZoningR2
Sq Footage2,348
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,500
27%
Improvement Value:$47,300
73%
Total Assessment$64,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,937+1.3%
2024$6,847+0.8%
2023$6,794-0.0%
2022$6,798+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905