Skip to content

23 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1885

Last Sale Price
$47,000
Last Sale Date
Nov 30, 1983

Property Information

Block6
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM1

Building Details

Building Class16
Description1SBR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,900
28%
Improvement Value:$30,600
72%
Total Assessment$42,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,550+1.3%
2024$4,491+0.8%
2023$4,456-0.0%
2022$4,458-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3397, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1885