Skip to content

9 Sheridan AveKearny, NJ 07032

Built 1915
Apartment

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block6
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM1

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
19%
Improvement Value:$117,700
81%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,490+1.3%
2024$15,290+0.8%
2023$15,172-0.0%
2022$15,179-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000

From:

To:

DeedBook 9414, Page 326NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/3/2019

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5788, Page 313

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 3396, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1915