Skip to content

27 Johnston AveKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block6
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM1

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
23%
Improvement Value:$40,300
77%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,599+1.3%
2024$5,527+0.8%
2023$5,484-0.0%
2022$5,486-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 9885, Page 651Recorded3/12/2025

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4675, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1895