Skip to content

467 Highland AvenueKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block70
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2SFR 1CG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage2,436
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
38%
Improvement Value:$61,000
62%
Total Assessment$97,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,480+1.3%
2024$10,345+0.8%
2023$10,265-0.0%
2022$10,270-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905